Częste pytania

O co pacjenci pytają najczęściej

In-Ovation   O ortodoncji  Carisolv

 

IPA – Indywidualnie Projektowane Aparaty

Co to jest IPA?

IPA pomaga przygotować precyzyjny plan leczenia odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom. IPA pozwala dokonać wizualizacji Twojego aparatu, zanim jeszcze rozpocznie się leczenie. Twój lekarz – Specjalista IPA może go dla Ciebie zaprojektować. Kolejnym krokiem będzie precyzyjnie dobranie wszystkich niezbędnych dla Twojej terapii elementów.

Co to znaczy, że IPA jest spersonalizowana dla konkretnego pacjenta?

Oznacza to, że wszystkie elementy stosowane w procesie leczenia (zamki, łuki) są dobierane specjalnie dla danego pacjenta i jego wady zgryzu oraz mają one parametry, które są tak ustalone aby proces leczenia tego pacjenta był jak najkrótszy, a efekt jak najlepszy. Wykorzystuje się precyzyjne projektowanie pozycji zamków co ma znaczenie przy stosowaniu technik łuku prostego (zapytaj lekarza). Przy leczeniu standardowym lekarz nakleja pacjentowi zamki “z ręki”. IPA jest jak „przymiarka i uszycie na miarę” z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych i estetycznych pacjenta przez specjalistę. Osiaga się to dzięki nowoczesnym technologiom drukowania 3D.

Czy decyzja o rozpoczęciu leczenia techniką IPA wymaga szczególnych przygotowań?

Nie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Po wstępnym badaniu Twój ortodonta pobierze wycisk, aby zaprojektować aparat i przedstawić Ci swój plan na ekranie komputera. Przy użyciu zaawansowanego oprogramowania do obrazowania powstanie trójwymiarowa wizualizacja Twojego zgryzu. To umożliwi lekarzowi wysokie spersonalizowanie aparatu ortodontycznego dla Ciebie. Twojego nowego uśmiechu!

Czy postępowanie z IPA jest inne niż w przypadku dotychczasowych aparatów stałych?

Nie. Zakładanie aparatu jest zupełnie bezbolesne, dodatkowo super dokładne dzięki specjalnym indywidualnym uchwytom zamków. Na pewno je zobaczysz podczas naklejania zamków na Twoje zęby. Przekonasz się, jakie są precyzyjne i jak łatwo się dopasowują. Po tym właśnie rozpoznasz indywidualnie projektowany i precyzyjnie wykonany aparat uwzględniający Twoją niepowtarzalność.

Jaka jest różnica pomiędzy leczeniem techniką IPA i tradycyjnym aparatem stałym?

W systemie IPA ortodonta projektuje leczenie przy użyciu programu komputerowego z wyborem odpowiednich zamków i drutów, które są dobierane indywidualnie dla pacjenta. Pacjent może zobaczyć swój aparat przed rozpoczęciem leczenia. Przy leczeniu tradycyjnym aparatem stałym lekarz nie ma możliwości projektowania 3D, dlatego zastosowane zamki musi naklejać “z ręki”. Pacjent też nie zobaczy na ekranie komputera swoich zębów (wady zgryzu) w obecnym ustawieniu i swojego aparatu.

Jak ocenić ofertę leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne to połączenie sztuki i mechaniki. To sztuka medyczna (wiedza) i warsztat mechaniczny (wysoka jakość stosowanych materiałów) gwarantują sukces leczenia. 100% wiedzy i 0% uwagi dla stosowanych w aparacie materiałów oddala w czasie zakończenie leczenia. Tak samo jak 0% wiedzy i 100% jakości stosowanych materiałów nie gwarantuje sukcesu. W obu przypadkach efekt końcowy inwestycji Pacjenta w swój nowy uśmiech będzie wątpliwy. Czytaj więcej …

Czy IPA jest rozwiązaniem dla każdego pacjenta?

Jeśli lekarz gotowy jest założyć Ci aparat stały, to na pewno oznacza, że można również zastosować rozwiązanie IPA. Jeśli lekarz nie może założyć aparatu stałego, to prawdopodobnie nie będzie również mógł skorzystać z techniki IPA. IPA jest techniką idealną dla każdego – od dorosłego z nieuregulowanym planem dnia po nastolatka, który chce jak najszybciej zdjąć zamki i pokazać ładny uśmiech.

Jakie zamki (metalowe czy estetyczne) mogą być stosowane przy leczeniu techniką IPA?

IPA przewiduje możliwość leczenia zamkami metalowymi, a także estetycznymi. W przypadku wyboru zamków metalowych i estetycznych (tradycyjnych lub samoligaturujących), każdy zamek zostanie dobrany indywidualnie dla danego pacjenta. To znaczy, że zostaną uwzględnione zarówno wymogi estetyczne, jak i Twoja niepowtarzalność.

Ile czasu trwa leczenie systemem IPA?

Leczenie techniką IPA jest bardzo precyzyjne i dostosowywane do konkretnego pacjenta. Ma to na celu zmniejszenie liczby wizyt w gabinecie oraz zapewnienie wyjątkowego komfortu. Ponieważ leczenie jest w 100% spersonalizowane, czas noszenia zamków przez pacjenta ulega skróceniu. Kombinacja łuków niklowo-tytanowych, precyzyjne pozycjonowanie zamków w 3-D (np. z wyborem zamków samoligaturujących systemu In-Ovation lub Carriere SLX) prowadzą do uzyskania fantastycznych rezultatów leczenia w krótszym czasie niż w tradycyjnych metodach, sprawiając przy tym mniej bólu. IPA może skrócić czas noszenia zamków i całościowy czas leczenia (Zapytaj swojego lekarza).

Czy moje zęby będą „bolały” po wizytach kontrolnych?

Stosowane bardzo lekkie „pamiętające kształt” druty tytanowe będą łagodnie prowadzić Twoje zęby do ich idealnej pozycji. Wielu ludzi odczuwa, jedynie początkowo, bardzo niewielki dyskomfort.

Czy rezultaty leczenia techniką IPA są trwałe?

Rezultaty leczenia przy użyciu techniki IPA zostają na zawsze. Ponieważ większość zębów ma tendencje do powrotu do pierwotnych pozycji, po leczeniu aparatem stałym może okazać się konieczne zakładanie na noc wyjmowanego retainera – takiego jak szyna – jako swego rodzaju kontynuacja leczenia. Tak dzieje się w przypadku każdego leczenia aparatem stałym. Twój lekarz specjalista na pewno wyjaśni Ci to bardzo dokładnie.

Czy dorośli pacjenci mogą korzystać z techniki IPA?

Oczywiście. Dorośli mogą być leczeni szybciej, łatwiej i co najważniejsze z bardzo dobrymi rezultatami. IPA to rozwiązanie idealne dla każdego – od dorosłego z nieuregulowanym planem dnia po nastolatka, który chce jak najszybciej zdjąć zamki i pokazać ładny uśmiech.

Gdzie mogę znaleźć ortodontę stosującego leczenie techniką IPA?

Ortodonci leczący techniką IPA to wybrana grupa lekarzy, którzy rozwijają swoje praktyki. Możesz im zaufać.

Więcej o systemie IPA


System In-Ovation

Czy Zamki Systemu In-Ovation Są Odpowiednie Dla Ciebie? Czy wszystkie zamki są takie same?

System In-Ovation wykorzystuje zjawisko mechanizmu poślizgowego, który nie wymaga dużych sił do przesuwania zębów. Wyrównywanie zębów następuje szybko i przy stosowaniu zaawansowanych technologicznie łuków na koniec leczenia kreowane są szerokie, piękne uśmiechy. Poprawie ulega wygląd twarzy pacjentów, profile i inne elementy wyglądu, decydujące o tym jak będą oni wyglądać w wieku 40, 50 lat i później. Rezultaty leczenia Systemem In-Ovation wpływają na całe ich życie.

Ile czasu trwa leczenie?

Czas leczenia Systemem In-Ovation jest zazwyczaj dużo krótszy niż z użyciem zamków konwencjonalnych. Inna korzyść: Podczas leczenia wymagana jest znacznie mniejsza ilość wizyt.

Czy jeżeli System In-Ovation działa tak szybko, to oznacza, że jest niebezpieczny?

Nie. W istocie, System In-Ovation jest taki szybki, ponieważ wykorzystuje dużo delikatniejsze, bardziej równoważące się siły biologiczne niż ma to miejsce przy leczeniu zamkami konwencjonalnymi. Mniejsze tarcie systemu zapewnia uzyskanie właściwej pozycji zębów i poprawioną harmonię twarzy.

Czy moje zęby będą „bolały” po wizytach kontrolnych?

Stosowane bardzo lekkie „pamiętające kształt” druty tytanowe prowadzą łagodnie Twoje zęby do ich idealnej pozycji. Wielu ludzi odczuwa bardzo niewielki dyskomfort.

Czy rezultaty leczenia są stabilne?

Rezultaty leczenia Systemem In-Ovation zostają na zawsze. Ponieważ większość zębów ma tendencje do powrotu do dotychczasowych pozycji, po leczeniu może okazać się konieczne zakładanie na noc wyjmowanego retainera – takiego jak szyna – jako kontynuacji leczenia.

Czy zamki są duże i grube?

Już nie! Zamki są dużo mniejsze niż były kilka lat temu, stosowane są nowe materiały, aby uczynić je bardzo dyskretnymi. Obecnie dostępne są również zamki In-Ovation mini, których wysokość to zalednie 2,1 mm!

Co w przypadku leczenia dorosłych?

Bez problemu. Dorośli mogą być leczeni szybciej, łatwiej i co najważniejsze, z bardzo dobrymi rezultatami.

Czy można być leczonym systemem In-Ovation z zastosowaniem technologii IPA?

Tak. Dzięki tej kombinacji można osiągnąć najlepsze efekty leczenia w najkrótszym, możliwym czasie.

Więcej o systemie In-Ovation


O ortodoncji

Kto potrzebuje ortodoncji i kiedy?

Badania wykazały, że miliony ludzi ma problemy zdrowotne, które mogą być rozwiązane przez leczenie ortodontyczne. U wielu z tych osób mogą rozwinąć się poważne problemy. Mimo że nie istnieje uniwersalny wiek na rozpoczęcie leczenia, Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów (AAO) zaleca, aby każde dziecko spotkało się z ortodontą we wczesnym wieku. Może to być wiek 2-3 lata, ale nie później niż 7 lat. Jednakże zalecana jest wizyta w każdym wieku, jeśli rodzic, rodzinny stomatolog lub lekarz zauważy jakiś konkretny problem. Specjaliści ortodonci mogą poprawić uśmiech w każdym wieku, ale wczesna diagnoza jest korzystniejsza. Wczesne badanie umożliwia ortodoncie wykrycie i ustalenie problemów oraz decyduje o właściwym czasie ich leczenia. Po wstępnych ustaleniach ortodonta może monitorować wzrost i rozwój twarzy podczas badań okresowych w czasie, gdy wyrzynają się zęby stałe i zmienia się wygląd twarzy i szczęk. Wczesna interwencja często czyni łatwiejszym i mniej czasochłonnym uzupełnienie leczenia w późniejszym wieku. W niektórych przypadkach wczesne leczenie przynosi rezultaty nieosiągalne po zakończeniu rozwoju twarzy i szczęk. Wiele problemów ortodontycznych u dorosłych może być korygowanych równie dobrze, jak u dzieci, tak więc dorośli nie powinni się wahać, by odwiedzić ortodontę i omówić swój problem.

Czy leczenie ortodontyczne jest drogie?

Nie, w porównaniu z kosztem rozłożonym na niewyleczone problemy. Leczenie ortodontyczne może przynieść długotrwałe korzyści zdrowotne i może mieć wpływ na uniknięcie poważnych i kosztownych problemów w późniejszym wieku. Przeciętny koszt usług medycznych wzrasta szybciej niż przeciętny koszt leczenia ortodontycznego. Ponadto koszt leczenia ortodontycznego wzrasta znacznie wolniej niż stopa inflacji, co oznacza, że wydatki publiczne rosną szybciej niż opłaty w ortodoncji. Ubezpieczenie ortodontyczne nie jest dostępne w takim zakresie, który zadowoli wszystkich chętnych poddaniu się leczeniu i należy liczyć się z wydatkami z własnej kieszeni. Opłaty ortodontyczne różnią się między sobą, co zależy od zaburzenia, złożoności leczenia i czasu jego trwania. Ortodonci rutynowo omawiają płatności po przeprowadzeniu badań. Generalnie płatności można regulować przez dłuższy okres czasu podczas trwania leczenia. Leczenie to inwestycja, pozostaje do końca życia. Nie wolno jej traktować jako wydatek na coś co prędzej czy później wyrzucimy.

Czy to prawda, że ortodoncja może leczyć zarówno choroby fizyczne, jak i problemy psychiczne?

Często w kontaktach międzyludzkich pierwsze wrażenie bazuje na wyglądzie zewnętrznym: twarzy, ustach i zębach. U osoby ze zdeformowaną twarzą lub nierównymi zębami często ocenia się negatywnie nie tylko wygląd, ale także inne jej cechy, jak inteligencję lub osobowość. Tak więc w wielu przypadkach poprawa wyglądu zewnętrznego ma znaczenie dla pacjenta z problemami natury psychicznej. Niezależne badania wykazały, że dzieci i dorośli, którzy uważają, że ich zęby bądź szczęki wyglądają nieatrakcyjnie, mogą cierpieć z powodu niskiej samooceny i braku pewności siebie. W niektórych przypadkach nierówne zęby tak mocno oddziałują na psychikę danej osoby, że hamują jej społeczny i zawodowy rozwój. Mimo, że problemy zdrowotne są najczęstszą przyczyną leczenia ortodontycznego, to nierzadko zdarza się, że leczenie to przeprowadza się wyłącznie dla psychicznego komfortu pacjenta. W wielu przypadkach ortodoncja przynosi zarówno efekty fizyczne jak i psychologiczne. Człowiek to połączenie ciała i ducha, Wszyscy to wiedzą.

Co dzieje się, gdy przypadki ortodontyczne pozostają nieleczone?

Nieleczone przypadki ortodontyczne mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł i kości, problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym i utratę zębów (więcej ludzi po 30 roku życia traci zęby z powodów periodontalnych niż z powodu próchnicy). Wystające zęby są bardziej narażone na przypadkowe złamania i inne formy urazów stomatologicznych. Czasami wysokie koszty leczenia stomatologicznego spowodowanego nieleczoną wadą (nieprawidłowym zgryzem) mogą przekroczyć koszty leczenia ortodontycznego. Dodatkowo nieleczona wada może mieć negatywny wpływ na psychiczne samopoczucie pacjenta. Naturalnie każdy czuje się lepiej, gdy wygląda lepiej, a dobry wygląd ma podstawowe znaczenie, gdy chodzi o pewność siebie i poczucie własnej wartości. Nieśmiałość często znika, gdy leczenie ortodontyczne sprowadza zęby, usta i twarz do ich właściwej pozycji.

Czy ortodoncja leczy zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMD)?

Zaburzenia stawów skroniowo- żuchwowych, które łączą żuchwę z czaszką, mogą być powodem, dla którego miliony ludzi cierpią na przewlekłe bóle głowy, uszu i bóle twarzy. Żadne inne stawy nie funkcjonują tak precyzyjnie, jak te odpowiedzialne za gryzienie. Objawy często związane z tymi zaburzeniami to: „trzaskanie i szczękanie” stawów żuchwowych w czasie jedzenia i otwierania ust.; ból i ograniczona możliwość otwierania ust.; bóle głowy; sztywność karku i ramion oraz „dzwonienie” w uszach. Różnorodność i podobieństwo niepowiązanych ze sobą objawów może utrudniać diagnozę lekarzom i stomatologom, ponieważ wiele chorób wywołuje podobne objawy. Należy pamiętać o holistycznym charakterze człowieka.

Jakie zaburzenia ortodontyczne leczy się najczęściej?

Stłoczenie:

Zęby mogą być źle ułożone, jeśli łuk zębowy jest mały i/lub zęby są duże. Kość i dziąsła nad korzeniami stłoczonych zębów mogą stać się cienkie i zanikać w rezultacie dużego stłoczenia. Nie wyrznięte zęby, zły zgryz i nieatrakcyjny wygląd mogą być następstwem stłoczenia.

Wada dotylna (tyłozgryz) i wystające górne zęby:

Górne przednie zęby, które odstają poza prawidłowe ułożenie z zębami przednimi dolnymi mają skłonność do urazów, często jest to powiązane z nieprawidłowym zgryzem zębów tylnych (trzonowców ) i nieregularnym rozwojem szczęki. Zazwyczaj odstające górne zęby powiązane są z krótką żuchwą w stosunku do szczęki. Nawyk ssania kciuka i palców może także spowodować protruzję (wysunięcie) górnych siekaczy.

Zgryz głęboki:

Zgryz głęboki ma miejsce, gdy dolne siekacze zagryzają zbyt blisko dziąseł poza zębami górnymi. Kiedy zęby dolne wgryzają się w podniebienie lub w tkankę dziąseł poza zębami górnymi może to powodować poważne uszkodzenie kości i dyskomfort. Głęboki zgryz ma także wpływ na nadmierne ścieranie górnych siekaczy.

Zgryz otwarty:

Zgryz otwarty ma miejsce wtedy, gdy górne i dolne siekacze nie stykają się w czasie zagryzania. Ta otwarta przestrzeń pomiędzy zębami górnymi i dolnymi powoduje, że całe ciśnienie w czasie żucia rozkłada się na zęby tylne. To nadmierne ciśnienie i tarcie tylnych zębów czyni żucie mniej efektywnym i może prowadzić do znaczącego ścierania zębów.

Odstępy między zębami:

Jeśli zęby są małe lub niektórych brakuje, lub też łuk zębowy jest szeroki, może to spowodować nadmierne odstępy między zębami. Głównym problemem w takich przypadkach jest nieatrakcyjny wygląd.

Zgryz krzyżowy:

Najczęstszy typ tego zgryzu to górne zęby zagryzające od wewnątrz na zęby dolne, w kierunku języka. Jednoczesny zgryz krzyżowy zębów tylnych i przednich jest najczęściej wcześnie korygowany z powodu trudności w żuciu i gryzieniu.

Protruzja (wysunięcie) szczęki dolnej:

Około 3 do 5 procent populacji posiada żuchwę do pewnego stopnia dłuższą od szczęki. To powoduje, że przednie dolne zęby odstają w przód od przednich górnych zębów i tworzą zgryz krzyżowy. Wskazaniem dla takich pacjentów jest uważne monitorowanie rozwoju szczęk.

Więcej o ortodoncji


Carisolv™

Co to jest Carisolv™?

Nowoczesna metoda usuwania próchnicy – w celu uzyskania najmniejszego możliwego dyskomfortu i umożliwienia zachowania własnego uzębienia tak długo, jak to jest możliwe. W większości przypadków leczenie jest bezbolesne.

Jak to działa?

Stomatolog aplikuje żel do zęba. Żel zmiękcza zmienioną próchniczo zębinę i lekarz może ją delikatnie zeskrobać. Wypełnienie zostaje założone w zwykły sposób.

Czy użycie wiertła nie jest nigdy konieczne?

W większości przypadków stomatolog nie musi używać wiertła. Jednak czasami użycie wiertła jest niezbędne w celu usunięcia starego wypełnienia czy szkliwa, które zasłania dostęp do ubytku – użycie wiertła w tych przypadkach jest bezbolesne.

Czy konieczne jest użycie znieczulenia?

Zwykle znieczulenie nie jest konieczne. Badania wykazały, że w 70% przypadków użycie znieczulenia nie jest potrzebne. Z pozostałych 30% prawie wszyscy pacjenci wybierają znieczulenie „tylko, jeśli jest to konieczne”.

Dlaczego potrzebuję Carisolv™?

Zasadniczo są dwa powody: Carisolv™ pozwala zachować więcej zdrowej tkanki zęba, poza tym w większości przypadków unika się bólu i dyskomfortu, który towarzyszy leczeniu przy pomocy wiertła.

Czy są efekty uboczne?

Nie, do tej pory nie stwierdzono efektów ubocznych w żadnym raporcie. W przeprowadzonych ponad 50 różnych badaniach nie zdarzyły się takie przypadki. Dotychczas ponad 200 000 pacjentów zostało wyleczonych przy pomocy Carisolv™ (dane z 2000 roku).

Czy przypadkowe połknięcie żelu jest niebezpieczne?

Nie.

Czy ta metoda jest udokumentowana badawczo?

Tak, jest ponad 50 różnych badań opisujących efektywność żelu, potwierdzających fakt, że próchnica usuwana jest przy jego pomocy bardzo dokładnie, nie jest to metoda niebezpieczna i nie niesie ze sobą skutków ubocznych.

Jak długo ta metoda jest znana i stosowana?

Pierwszy pacjent został wyleczony w 1995 roku. Carisolv(TM) jest stosowany w Polsce od 1999 roku. Do tej pory ponad 200 000 pacjentów (dane z 2000 roku).

Dlaczego ta metoda jest droższa od tradycyjnej?

Na większy koszt wpływa częściowo koszt żelu, a częściowo dłuższy czas poświęcony na leczenie. Ponieważ metoda jest łagodniejsza niż leczenie wiertłem, wymaga też więcej czasu na opracowanie ubytku. Żel jest mieszanką podchlorynu sodu i trzech różnych aminokwasów.

Czy mogę sam zaaplikować sobie żel?

Nie. Laik nie może określić czy próchnica już została usunięta i nie jest w stanie założyć sobie później wypełnienia.

Więcej o systemie Carisolv